A Titán hegyeit a Gyűrűk ura után nevezték el
Forrás: Hirado.hu
J. R. R. Tolkien munkássága előtt így kívántak tisztelegni a Szaturnusz legnagyobb holdját vizsgáló csillagászok. A jégben és szénhidrogénekben gazdag dűnék Középfölde földrajzi neveit és lakóit idézik meg.
A légköre miatt sokáig rejtély volt, milyen a Titán felszíne
A Szaturnusz hatalmas méretű holdjáról sokáig kevés információjuk volt a tudósoknak, mivel ez a Naprendszer egyetlen olyan holdja, amelynek felszínét sűrű légkör borítja. Emiatt az égitestből földi távcsövekkel alig látni valamit, és éppen a légköre miatt sokáig azt hitték, hogy ez a legnagyobb ismert hold. A Jupiter körül keringő Ganümédésznél is nagyobbnak gondolták.

A Cassini-Huygens-küldetés során derült fény a domborzatára
Az említett küldetés során sikerült betekinteni nitrogénből és metánból álló, erősen fényvisszaverő légkör mögé, így vált ismertté a Titán domborzata. Sőt, ma már azt is tudjuk, hogy a Titán méretei alapján csak a második a holdak rangsorában.
A mitológiából és a fantáziaregények világából merítenek neveket a kutatók
A Titán felszíni képződményeinek igen nagy része létező földi népek istenségeiről, mitológiai alakjairól és szent helyeiről kapta a nevét. A hegységek és dombok nevét azonban egytől egyig Tolkientól vették. A kisebb dombokat A Gyűrűk Ura-trilógia karaktereiről nevezték el. Így Gandalf- és Bilbo-domb is található immár az égitesten. A nagyobb hegyek neveit pedig Középfölde hegységei adták.

Azonban nemcsak varázslókkal és hobbitokkal találkozhatunk, hogyha a Titán felszínének elnevezései után kutakodunk. Frank Herbert Dűne-univerzumának főbb planétáinak a nevébe is belebotolhatunk. Akad olyan felszíni képződmény, amely a legfontosabb bolygóról, az Arrakisról kapta a nevét, de a vízzel borított Caladant is megidézték a kutatók névadásaik során.