Mozgásérzékelő lámpa... "Mozgásérzékelő lámpás mellékhelységben olyan lenni mintha:"

2020.04.12. 08:06, Fawkes |
20 éve ezen a napon... Pontosan 20 éve ezen a napon kezdték el forgatni a Gyűrűk Ura filmek legelső képkockáit, a Gyűrű Szövetsége filmet. 

2019.10.12. 17:20, Fawkes |
Hobbitok élete...
2019.10.04. 20:28, Fawkes |
Nagyon úgy néz ki, hogy Elijah Wood apa lesz Forrás: Velvet.hu
A Gyűrűk ura sztárja és producer barátnője babát várnak. A pár bútorvásárló túrára indult Los Angelesben, ahol lencsevégre is kapták őket. A kerekedő pocak mellett további érdekesség, hogy Mette-Marie Kongsveddel titokban a színész menyasszonyává, netán már a feleségévé avanzsált.

A producer gyűrűs ujján ugyanis ott díszeleg az a bizonyos ékszer, amiről feltételezhető, hogy egy jegygyűrű. A pár 2018-ban kezdett randevúzni, és a jelek szerint készen állnak arra, hogy új szintre emeljék kapcsolatukat.

Bár eddig jól titkolták, Mette-Marie Kongsved most már nem tudja elrejteni hatalmas pocakját, és úgy tűnik, eszében sincs ilyet tenni. Sok boldogságot nekik!
2019.09.27. 10:07, Fawkes |
Új-Zélandon forog A Gyűrűk Ura-sorozat is Forrás: 24.hu
Ismét Új-Zéland lesz Középfölde az Amazon új Gyűrűk Ura-sorozatában – erősítette meg szerdán a filmstúdió a produkcióról, amely széles körben elterjedt nézet szerint a valaha készült legdrágább tévészéria lesz.
A többévados sorozat új történetszálakat dolgoz fel, melyek a J.R.R. Tolkien regénye alapján készült fantasytrilógia első részét, A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetségét megelőző időkben játszódnak a képzeletbeli Középföldén.

Az Amazon két éve szerezte meg A Gyűrűk Ura globális televíziós jogait, akkoriban, amikor a képernyőket az HBO kasszasikere, a Trónok harca uralta.
Peter Jackson Gyűrűk Ura-filmtrilógiáját a 2000-es évek elején szintén a szigetországban forgatták, majdnem 3 milliárd dollár (903 milliárd forint) jegyárbevételt hozott és 17 Oscar-díjat nyert.

"Amikor helyszínt kerestünk, hogy életre keltsük Középfölde Másodkorának eredeti szépségét, tudtuk, hogy valami fenséges vidékre vágyunk érintetlen tengerpartokkal, erdőkkel, hegyláncokkal, ahol emellett világszínvonalú felszerelést, stúdiókat, képzett és tapasztalt szakembereket is találunk" - írta közleményében J.D. Payne és Patrick McKay, a sorozat executive producere.
Az előkészítés már megkezdődött, a gyártási munkák Új-Zéland legnagyobb városában, Aucklandban a következő hónapokban indulnak.
2019.09.20. 08:04, Fawkes |
Bővül A Gyűrűk Ura-sorozat szereplőgárdája Will Poulterrel Forrás: Contextus.hu
Az Amazon készít sorozatot A Gyűrűk Ura előzményeiről Will Poulter és Markella Kavenagh főszereplésével, írja a Collider.
Will Poulter az egyik legérdekesebb fiatal tehetség Hollywoodban, olyan A-listás filmkészítőkkel dolgozott együtt, mint Alejandro González Iñárritu (A visszatérő) vagy Kathryn Bigelow (Detroit). Az angol színész karrierjének eddigi legnagyobb szerepét kapta meg azzal, hogy az Amazon A Gyűrűk Ura sorozatában az egyik főszerepet alakíthatja.

Poulter csatlakozott Markella Kavenagh színésznőhöz a nagy költségvetésű J.R.R. Tolkien-mestermű legújabb adaptációjában. A történetről csak annyit lehet tudni, hogy abban a korszakban fog játszódni, amikor a Hatalom Gyűrűit – beleértve Sauron gyűrűjét is – létrehozták.
A Gyűrűk Ura-sorozat írói JD Payne és Patrick McKay, akik a Start Trek: Mindenen túl forgatókönyvét is megalkották, illetve a Trónok harcában is közreműködő Bryan Cogman, mint producer konzultáns vesz részt a produkcióban. A Jurassic Park: Bukott birodalom rendezője, J.A. Bayona két epizód elkészítésének erejéig működik közre a sorozatban.
Will Poulter legutóbb a Netflix Black Mirror sorozatának interaktív filmváltozatában szerepelt, illetve Ari Aster Fehér éjszakák című horrorfilmjében. Az ifjú színész olyan filmekkel futott be, mint a Családi üzelmek vagy Az útvesztő, de nem sokon múlt, hogy Ő játssza a gyilkos bohóc, Pennywise szerepét az Az című filmben.
2019.09.16. 15:07, Fawkes |
A hagyaték lezárása – J. R. R. Tolkien: Gondolin bukása Forrás: Filmtekercs.hu
J. R. R. Tolkien életműve – akárcsak az általa megalkotott tünde, Glorfindel – újra feltámad a halálból. Fia, Christopher Tolkien most újra – és ígérete szerint utoljára – elővette apja porosodó jegyzeteit, hogy ismét berántson minket A gyűrűk ura világának varázslatába. De tartogat-e még lényegi újdonságot a Gondolin bukása, vagy csak újabb történetverziókat kapunk egy soha be nem fejezett mítoszról?

John Ronald Reuel Tolkien nem pusztán fantasyregényeket hagyott ránk, hanem mitológiát; egyfajta genezistörténetet az emberi fajról és olyan már rég letűnt időkről, melyben a becsület, a bátorság, a bajtársiasság és a példamutatás válnak legfőbb erénnyé. Az írót sokan kárhoztatják azért, mert karakterei felszínesek és archetipikusak, de Tolkien szándéka – George R. R. Martinnal ellentétben – nem az volt, hogy ábrázolja az emberi jellemet, hanem, hogy érzékletes példákkal mutassa be: milyennek kéne lennie az embernek. Ebben a szellemben születtek meg leghíresebb munkái, A hobbit és A gyűrűk ura is, de a már halála után megjelentett A szilmarilok is, mely Középfölde bibliájaként híresült el. Könyveinek adaptációi, valamint ki nem adott művei bőséges muníciót szolgáltatnak a Középfölde-mitológia mélyebb megértéshez.
Tolkien fantázia világa viszont korábbra vezethető vissza. Már az I. világháborús szolgálatai idején elkezdte kidolgozni meseszerű történeteit, de ezek eleinte még nem feltétlenül álltak össze egyetlen komplex mitológiává. A hobbit születésének idején Tolkien még nem kapcsolta össze ezeket a korai történeteket a későbbi Harmadkorral és a hobbitokkal,
A gyűrűk ura írásakor viszont már összeállt a történelem előtti időkbe vesző Föld bolygó, vagyis Arda mitikus története és kronológiája.
Tolkien 1973-ban hunyt el (e dátum számjegyei megegyeznek a hatalom gyűrűinek számával), számos munkáját hagyva maga után befejezetlenül, melyeket legkisebb fia, Christopher Tolkien vett gondozásba. Így került kiadásra A szilmarilok és az Elveszett mesék könyve, a Húrin gyermekei, a Beren és Lúthien és még sok más mű. Christopher saját bevallása szerint úgy vélte, hogy a 2007-ben kiadott Beren és Lúthien lesz az utolsó mű, melyet apja hagyatékából szerkesztve kiad. A rajongók és támogatók lelkesedése azonban meggyőzte őt arról, hogy a gonosz hódítás előtt elbukó tündeváros, Gondolin történetét is önálló kötetbe szerkesztve adja az olvasók kezébe.
Az idős Christopher Tolkien a könyv előszavában ezt tartja a tolkieni hagyaték lezárásának, így több könyvre már nem számíthatunk tőle.
A történet valószínűleg nem tartogat újdonságot az író rajongóinak. A halandó ember, Tuor a vizek urának, Ulmonak parancsára Gondolinba tart, hogy figyelmeztesse a nolda tündék városát a közelgő gonosz, Morgoth seregének érkezésére. Gondolin királya, Turgon viszont Ulmo parancsával ellentétben nem tör ki a városból, mely döntés megpecsételi a tündeváros sorsát is… de Tuor és a Turgon lányának, Idrilnek házasságából egy új reménység is születik; Earendil, a későbbi Isildur és Elrond apja.
Christopher lényegében követte azt a gyakorlatot, melyet édesapja több korábbi posztkönyveinek kiadásakor gyakorolt. Egymás mellé sorakoztatta és olvasható formátumba szerkesztette Tolkien sokszor ellentmondásos és kusza jegyzeteit, így Gondolin bukásának különböző változatait és a történet fejlődését követhetjük nyomon, melyekhez Christopher segédleteket és értelmezést is ad számunkra. Ez az élmény leginkább ahhoz hasonlítható,
mintha valaki egymás után olvasná el az Újszövetség négy evangéliumát.
A jegyzetekből és karcolatokból összetákolt művek viszont sokszor nem állnak meg a lábukon önállóan és még mindig érződik rajtuk, hogy eredeti írójuk nem feltétlenül szánta még őket a nagyközönségnek. Érdekes viszont nyomon követni a történet apró adalékainak változását és fejlődését, de ez inkább csak azokat tölti el gyönyörrel, akik legapróbb részletekig tökéletesen tisztában akarnak lenni Középfölde mitológiájával, és nem vesznek el a nevek és történelemkönyvszerűen sorakoztatott adatok tengerében.

A Gondolin bukásának történetei Tolkien többi művéhez hasonlatosan keverik a tudományos-nyelvészi és a szinte már biblikus elbeszélői stílust, melyet Gálvölgyi Judit fordítása érzékletesen ad vissza, tovább folytatva A gyűrűk ura fordítóinak, Réz Ádámnak és Göncz Árpádnak örökségét. Alan Lee (aki Tolkien könyveinek illusztrátora és Peter Jackson filmadaptációinak látványtervezője) illusztrációi szinte mesekönyv jelleget kölcsönöznek a kötetnek, a függelékek és kiegészítések (térképek, családfák és szójegyzékek) pedig segítik az Óidők világának mélyebb megértését.
A Gondolin bukása sokkal inkább tekinthető egy irodalmi elemzésnek,
értelmezésnek vagy egyfajta disszertációnak, mint önálló Középfölde mítosznak. A szilmarilok és az Elveszett mesék könyve olvasói már valószínűleg tisztában vannak a történet vázával, így számukra csupán adalékokkal és apró érdekességekkel tudnak szolgálni az öreg J. R. R. jegyzetei, melyek igazi koherens olvasmányértékkel sem bírnak.
Biztos vagyok benne, hogy Christophert a legjobb szándék és a fanatikus rajongók elvárásai vezették arra, amikor kiadta J. R. R. posztműveit. Ugyanakkor efféle befejezetlen munkákat kiadni már-már nyerészkedésnek tűnhet, ami valószínűleg teljesen ellentétes atyja szándékaival. Mindig kényes kérdés, hogy olyan munkákat, melyeket alkotójuk életében nem tudott befejezni, szabad-e másnak lezárnia, „rendbe tennie” vagy közreadnia. Talán a címadások tekinthetőek leginkább félrevezetőnek a tolkieni hagyaték esetében, hiszen a Gondolin bukása címében sincs hozzátéve, hogy „jegyzetek, töredékek, vázlatok”, melynek tudatában egészen mást várna el az olvasó is.
Aki tehát pusztán képbe akar kerülni Gondolin történetét illetően, elegendő, ha újralapozza A szilmarilokat. Aki viszont már-már tudományos igényű irodalomtörténeti analízist szeretne olvasni az Óidők világának fejlődéséről, annak Christopher szerkesztése érdekes csemegéül szolgálhat az ismert mítoszhoz.
Thilio in gîl na bâd lín!
J. R. R. Tolkien: Gondolin bukása
Magvető, 2019
Fordította: Gálvölgyi Judit
2019.09.04. 10:55, Fawkes |
Ezeket a dolgokat nem változtathatják meg A Gyűrűk Ura-sorozatban Forrás: IGN.com
Az Amazon által készített A Gyűrűk Ura-sorozatból egy teljesen új történetet ismerhetnek majd meg a rajongók, ugyanakkor a készítők figyelnek arra, hogy ne mondjanak ellent annak, amit J. R. R. Tolkien leírt a könyveiben. A munkájukat segítő Tolkien-szakértő, Tom Shippey elmondta, hogy mely eseményekhez kell igazodnia a szériának.
„A Tolkien-hagyaték kezelői ragaszkodni fognak hozzá, hogy a Másodkor alakulásában ne legyenek lényege változatatások. Sauron megtámadja Eriadort, visszaszorítja a númenoriak hadjárata, aztán visszakerül Númenorra. Ott aztán megrontja a númenoriakat, és ráveszi őket, hogy szegjék meg a valák tiltását” - sorolta Shippey. Ugyanakkor sok dolog van, amit Tolkien nem írt le, így az Amazonnak elég nagy a mozgástere, hiszen kitalálhatnak a főbb eseményekhez kapcsolódó mellékszálakat, új karaktereket. Persze a készítők nem tehetnek meg bármit: Shippey hangsúlyozta, hogy a Tolkien-hagyaték kezelőinek vétójoga van a történetet illetően.
A Másodkor egy 3441 évet felölelő korszak, amely Sauron első bukásával végződik. A Gyűrűk Ura-trilógia már az ezt követő Harmadkorban játszódik, ami Shippey szerint "tiltott terület" az Amazon számára, akárcsak az Első Kor, ugyanis azoknak a jogait nem szerezték meg (az Első kor jogai a Tolkien-hagyaték kezelőinél vannak, a Harmadkorban játszódó A Hobbit és A Gyűrűk Ura jogai pedig a Middle-earth Enterprises-nél). Az Első Kor egyes eseményei említés szinten is csak akkor jelennek majd meg a sorozatban, ha még a Másodkorban is éreztetik a hatásukat.
Hogy pontosan miről fog szólni az Amazon-féle széria, azt még továbbra sem tudjuk, ugyanakkor a Shippey által elmondottak alapján úgy tűnik, hogy Númenor szigete lesz a sorozat egyik fő helyszíne (erre utalt egyébként már az a világtérkép is, amit korábban az Amazon osztott meg). Az viszont biztos, hogy nem egy rövid sztori lesz, hiszen az első évad összesen húsz részből fog állni.

2019.08.11. 08:47, Fawkes |
Megvan A Gyűrűk Ura-sorozat első színésze Forrás: IGN.com
Azt már egy ideje tudni lehetett, kik írják az Amazon-féle A gyűrűk Ura-sorozat forgatókönyvét, és nemrég csatlakozott a projekthez J.A. Bayona rendező (Árvaház, A lehetetlen), most pedig kiderült az egyik színész neve: Markella Kavenagh-val tárgyalnak egy egyelőre ismeretlen szerepről.
Kavenagh újonc színésznő, eddig csak néhány sorozatban lehetett látni - ő volt például a Natalie Dormer főszereplésével készült Picnic at Hanging Rock című széria egyik mellékszereplője. A Variety forrásai szerint A Gyűrűk Ura világában játszódó sorozatban egy Tyra nevű karaktert fog alakítani. Mivel Tolkien műveiben nem szerepel ez a név, nem lehet tudni, hogy milyen fajhoz tartozik a figura, és azt sem, hogy vajon központi szerepet kap-e.
A sorozatról egyelőre még az sem derült ki, hogy pontosan miről fog szólni, csak annyit lehet biztosan tudni, hogy a Tolkien teremtette világ Másodkorában fog játszódni - abban a korszakban, amelyben a Hatalom Gyűrűi is elkészültek, és amelyben még megvolt Aragorn őseinek később a tengerbe süllyedt szigete, Númenor. A történeten J.D. Payne és Patrick McKay (Jungle Cruise) mellett a Trónok harca egyik kulcsembere, Bryan Cogman dolgozik, az első két részt rendező Bayona pedig a partnerével, Belén Atienzával együtt executive producerként is felügyeli majd a sorozat elkészültét.

2019.07.26. 12:10, Fawkes |
|